Stránka se načítá…

Jenda Perla

Social Media Maniac | Jenda Perla

Píši o sociálních sítích a pracuji jako Online Marketing Specialist ve společnosti Y Soft.

Zpět na blog

E-book týdne 2: The Elements of Content Strategy (Erin Kissane, A Book Apart)

Týden se s týdnem sešel a je tu druhý díl nového seriálu E-book týdne. I v druhém doporučeném e-booku se budu držet obsahového marketingu. Pro připomenutí: první doporučený e-book byl worksheet Content Marketing Tactical Plan od společnosti Marketo. Ale nebojte, nebudou všechny díly E-booku týdne pouze o obsahovém marketingu.

The Elements of Content Strategy by Erin Kissane

Tentokrát jde o rozsáhlejší e-book, za který si zaplatíte. Čítá 91 stran, z toho 74 je nabitých obsahem, zbytek jsou zdroje, rejstříky a další potřebné části. Za týden tedy tenhle e-book asi nezhltnete. Cena e-booku je $9, což je za to množství informací podle mě slušná nabídka. Zakoupit si můžete i papírovou verzi, ale elektronická je v tomto případě více než dostačující.

Autorkou je Erin Kissane a publikace byla vydána v roce 2011. Rozhodně však není zastaralá. Naopak, se stále narůstající popularitou content marketingu (alespoň z mého pohledu) její důležitost stoupá.

Osobně jsem tenhle e-book rozečetl někdy v létě loňského roku a vrátil se k němu během vánočních svátků díky doporučení od Honzy Řezáče v jeho Webu ostrém jako břitva. Ten mohu ostatně doporučit také, ale protože jde primárně o papírovou knihu (nákupem e-booku byste se ochudili o úžasné zpracování), do této rubriky ji zařazovat nebudu.

Pro koho je e-book určen?

E-book The Elements of Content Strategy je určen každému, kdo se snaží vnést řád a strategii do tvorby obsahu. Knížka je psaná z pozice freelancera a některá doporučení jsou vhodná spíše pro externí obsahové stratégy, 95 % doporučení ale využije i člověk, který má tvorbu obsahové strategie na starosti ve firmě interně.

Knížka může být přínosná i samotným tvůrcům obsahu, copywriterům, správcům sociálních sítí, a dalším, pokud chtějí pochopit strategickou část týkající se jejich práce. Žádné praktické rady o tom, jak napsat lepší text, zde ale nenajdete. Je opravdu pouze o tvorbě strategie.

Obsah e-booku

E-book je členěn do tří kapitol:

  1. Basic Principles (10 stran) – obsahuje základní informace o tom, proč je dobrý obsah důležitý pro byznys a proč dobrý obsah potřebuje dobrou strategii. V podstatě jde o lehčí úvod, který si ostatně z větší části můžete přečíst zdarma online.
  2. The Craft of Content Strategy (24 stran) – tahle kapitola vás z počátku možná trochu zmate. Je totiž členěna podle 4 vlivů/rolí, které obsahovou strategii ovlivňují. A tyto vlivy/role mohou samozřejmě splývat napříč konkrétními lidmi. Celkově ale dává kapitola výborný přehed o tom, co vše potřebujete za zdroje, informace a schopnosti k tomu, abyste mohli vytvořit kvalitní obsahovou strategii.
  3. Tools and Techniques (33 stran) – závěrečná a nejpraktičtější kapitola v podstatě nastavuje metodologii tvorby obsahové strategie. Vysvětluje celý proces a jeho jednotlivé součásti a výstupy, včetně například toho, jak je srozumitelně komunikovat. Teorii z druhé kapitoly zde Erin převádí do praxe.

Jak e-book získat?

Už jsem zmínil, že za tento e-book si zaplatíte $9. Vydalo ho A Book Apart. Jde v podstatě o nakladatelství vydávající podobně rozsáhlé e-booky pro lidi, kteří se zabývají tvorbou webů a digitálním marketingem. Jsem si jist, že v jejich nabídce najdete i další zajímavé kousky. Sám mám některé zakoupené a možná časem přibudou v této rubrice.

STÁHNĚTE SI THE ELEMENTS OF CONTENT STRATEGY

Na stránce publikace si můžete vybrat, zda nedáte přednost tištěnému paperbacku, či zda nevyužijete možnosti koupit výhodněji více publikací najednou.

Shrnutí

Doporučuji vám investovat těch zhruba 200,- Kč do e-booku The Elements of Content Strategy v případě, že chcete znát teoretické základy tvorby obsahové strategie a vědět, co vše by mělo být její součástí.

Těšte se na další díl a další doporučený e-book. Pár jich rozečtených mám :-)

 

Zdroj úvodní fotografie: web A Book Apart

7 comments
honzapav
honzapav

hele, jendo, myslíš, že to je fakt dobrý i třeba pro mě? :)

Perlino
Perlino moderator

@honzapav No, Honzo, v tvém případě, pokud jsi ji ještě nečetl, tak jsi u mě klesl :-)

honzapav
honzapav

@Perlino :))) ne fakt, už jsem četl hodně hovadin, včetně strategií, a fakt, že ji doporučuješ, mě zaujal natolik, že bych si něco přečetl. místo všech těch hloupejch článků.. 

Perlino
Perlino moderator

@honzapav Za mě fakt dobrý přehled postupů, výstupů a podob. Není to podrobné howto, ale celkový obrázek je myslím přínosný. Ostatně, jak jsem zmiňoval, doporučuje ji i Honza Řezáč.

honzapav
honzapav

@Perlino tak jestli ji doporučuje Honza Řezáč, tak to si koupim rovnou 4..! přidávám screenshot košíku, aby to nevypadalo, že si dělám legraci! :))

Perlino
Perlino moderator

@honzapav V takovém případě budeš nejspíš v některém z dalších dílů E-booku týdne ochuzen o tip :-)

Novější

Starší